Aký majú dopad závislosti a fungovanie na sociálnych sieťach na duševné zdravie detí?
Akákoľvek závislosť narúša väzby, interakcie s druhými, komunikáciu a celkové fungovanie mladého človeka. Vo všeobecnosti sú najrizikovejšou – ohrozenou skupinou dospievajúci, pričom závislosť na návykových látkach sa u nich vytvára rýchlejšie ako u dospelého človeka. Môžu sa vyskytnúť aj formy problémového správania (bitky, šikana, provokatívne správanie, krádeže, agresivita, delikvencia a sebapoškodzovanie). Alkohol, marihuana a iné návykové látky narúšajú vytváranie siete mozgových buniek. Závislý vzťah si človek za istých okolností môže rozvinúť k rôznym veciam a činnostiam, nielen k užívaniu návykových látok.
Čo sa týka fungovania na sociálnych sieťach – teda dôsledky nadmerného používania digitálnych technológií, tu bohužiaľ hovoríme o mladších deťoch, niekedy aj veľmi malých deťoch, ktorým rodičia umožnia digitálne technológie využívať. Dôsledky závislosti od internetu sa prejavujú v psychosociálnej a telesnej oblasti, v oblasti školského výkonu, deti majú problém sústrediť sa v škole. Dopady na duševné zdravie sú veľmi negatívne. Dieťa môže zaostávať aj v psychosociálnom vývine – citové vyzrievanie, sebaovládanie, sociálne zručnosti. Hranie online hier prináša potešenie, úľavu, ale môže sa vymknúť spod kontroly, získa v živote veľkú dôležitosť a človek v nej pokračuje aj napriek tomu, že jemu aj okoliu škodí. Zmenšuje sa priestor pre medziľudský kontakt a komunikáciu tvárou v tvár. Online závislosť významne súvisí aj s nadmerným rozptyľovaním sa, únikom od povinností. Dieťaťu klesá sebadôvera, vyskytujú sa pochybnosti, či povinnosti zvládne a často sa vopred vzdáva, stráca motiváciu.
Čo môžu urobiť rodičia preto, aby nedošlo k závislosti na IT?
Ako prvé je určite najvhodnejšie oddialiť vek, kedy dieťa začne sledovať, používať digitálne technológie. Mnohokrát je práve toto najťažšie, keďže my sami ako rodičia – dospelí sme pre dieťa vzorom a mobil zvyčajne používame denne. Dieťa ho od nás môže pýtať a v bežnom živote sa často stáva „pomocníkom“ ako dieťa „zamestnať, utíšiť, motivovať k niečomu“. Treba dať na to veľký pozor, lebo mozog malého dieťaťa nie je na také niečo ešte dostatočne vyzretý a jeho vývin dokončený. Čím skôr dieťa začne používať digitálne technológie, tým skôr sa u neho môže vyskytnúť návyk, prípadne postupná závislosť. Keď sa nám to vymkne z rúk a dieťa už je na obrazovku zvyknuté, o to náročnejšie je potom snažiť sa to riešiť, lebo dieťa sa bráni, môže mať prejavy problémového správania, či aj agresivity.
Môžeme si povedať základné pravidlá vo využívaní digitálnych technológií pre rodičov. Je teda potrebné, aby: deti mali limitovaný čas používania obrazovky a aby si to rodičia vedeli odkontrolovať a dodržať, vyplniť voľný čas dieťaťa vhodnými aktivitami, nechať dieťa aj nudiť sa, celkovo nastaviť pravidlá – hranice v používaní aj čo sa týka obsahu, treba byť pre deti príkladom, je dobré používať technológie v spoločnom priestore (nie za zatvorenými dvermi), tiež určite aj komunikovať s dieťaťom prečo je vhodné mať v tom pravidlá a tiež hovoriť o tom ako nadmerné používanie IT technológií vplýva na jeho telesné aj duševné zdravie. Veľmi odporúčam pre celú rodinu aspoň 1 deň v týždni Digitálneho detoxu. 🙂
Je pravda, že viac ako 4 hod. denne je už závislosť na IT?
Závislosť vo všeobecnosti je často používané označenie pre ľudí, ktorí majú problém s návykovými látkami, a často sa používa aj neopodstatnene. Diagnózu závislosti určuje lekár – psychiater. V prípade používania digitálnych technológií viac hodín každý deň je určite nadmerné – problémové používanie, ktoré môže mať negatívne dopady, o ktorých sme už hovorili. Treba si dať na to veľký pozor a snažiť sa riadiť odporúčaniami pre rodičov. Odsledovať si dieťa, jednak ako často a dlho je na obrazovke, aj obsah, ktorý sleduje, či sa mení jeho správanie, či je podráždené, impulzívne, nervózne, či s nami komunikuje, aké má ďalšie záujmy. Možno sa nesnažiť hľadať hranicu, aký čas je ešte v poriadku – únosný, ale skôr hľadať rôzne alternatívy vyplnenia voľného času pre deti. Vzácny je spoločný čas, ktorí rodičia aktívne trávia so svojimi deťmi.
Kam až závislosť na IT môže zájsť?
O dopadoch sme si už hovorili. Kam to až môže zájsť ďalej, určite nebude nič pozitívne a v extrémnych prípadoch tieto problémy môžu mať až fatálne následky. Títo ľudia bývajú často izolovaní od druhých ľudí, celkovo od reality. Reálny je pre nich nereálny online svet a online kamarátstva. Zabúdajú fungovať v bežnom živote, majú problémy v pravidelnom stravovaní, poruchy spánku, celkovo narušený režim dňa. V extrémnych prípadoch nie sú schopní chodiť do práce, či plniť si iné povinnosti. Závislosť od internetu, podobne ako iné závislosti, býva sprevádzaná depresívnymi náladami a stavmi, úzkosťou, zníženým sebahodnotením a väčšou impulzívnosťou, môžu sa aj výrazne prehĺbiť psychické problémy, pokusy o ukončenie života alebo aj dokonané samovraždy.
A čo na záver?
Ak máte pocit, že technológie majú čoraz väčší vplyv na vaše dieťa, je čas konať. Skúste do rodinného života zaviesť jednoduché, no účinné zásady: obmedzte čas strávený na sociálnych sieťach, podporujte aktivity mimo digitálneho sveta alebo skúste pravidelný „digitálny detox.“ Ak si nie ste istí, ako začať, alebo máte ďalšie otázky, radi vám poskytneme viac informácií. Spoločne nájdeme riešenia, ktoré ochránia duševné zdravie vašich detí.