Cesta k tomu, aby ste sa stali najlepším otcom, začína práve teraz.
Vitajte u nás na téme Ako byť najlepším otcom.
Máte možnosť si vybrať, či si prečítate prepis rozhovoru s cennými radami pre rodičov, alebo si vypočujete zvukovú verziu.
Či už si zvolíte čítanie alebo počúvanie, dúfame, že naše materiály vám poskytnú hodnotné informácie a podnietia k reflexii a zlepšeniu vášho rodičovského života.
V prípade, že budete mať ďalšie otázky alebo potrebujete konkrétne rady, neváhajte nás kontaktovať. Spoločne môžeme dosiahnuť vaše ciele a podporiť vás v tom náročnom, no nádhernom dobrodružstve rodičovstva.
Miriam: Vitajte
Vítam Vás v Akadémii VERUM Centra. Dnes máme hosťa kouča, športového psychológa Petra Kuračku. Peťo, poznám ťa ako profesionála. Pracuješ medzi profesionálmi v športovej oblasti, ale robíš aj individuálne koučingy. Si taktiež otcom krásnych dvoch synov.
Máš dve role, minimálne ako otec a ako vyhľadávaný profesionál. Dnešná aktuálna téma, ktorou sa budeme zaoberať, je otcovstvo. Mladí ľudia majú veľa výziev, deti, rodiny a svet sa transformuje. Ako vnímaš rolu otca v rodine?
Peťo: Myslím, že je to veľmi dôležitá téma s pohľadu, akými otcami budeme, také deti vychováme.
Budúcnosť závisí od toho, akí sme rodičia, akí sme otcovia. Terajšia doba prináša nejaké challenge, pre naše rodičovstvo. Veľa rodín je neúplných, otcovstvo je špecifické ale aj v úplných rodinách . Je dobré klásť si otázky: Akými sme otcami? Ako komunikujeme s deťmi? Ako si svoju rolu urobíme, tak to vo veľkej miere závisí, aké naše deti budú.
Miriam: Aké sú výzvy alebo problémy súčasného otcovstva? Ako to vnímaš?
Peťo: Výzvu číslo jedna vidím vo fungovaní úplnej rodiny to je prvá. Či rodina je úplná, či sme schopní ju podržať ako úplnú a ako rodina funguje? Pretože toto prostredie do veľkej miery formuje naše deti.
Ďalšiu výzvu vidím vo výchove. Existuje trend voľnej výchovy, nechať voľnosť deťom a podobne. To za mňa má svoje limity, takže tá challenge. Byť trošku autoritatívny a nechať tomu voľný priebeh. Kde je balans medzi tým, kde je správna trasa otcovstva a rodičovstva celkovo?
Potom je tu výzva súčasné telefóny, sociálne siete, elektronický život, virtuálny život. Takže to bude pre mňa ako otca veľká výzva, som zvedavý, ako na ňu budem reagovať.
Miriam: Myslíš si, že je ťažké byť otcom? Ak porovnáme dobu teraz a obdobie pred tridsiatimi rokmi?
Peťo: Byť dobrým rodičom bolo náročné vždy. V každej dobe. Táto doba má svoje špecifiká, či je to ľahšie alebo ťažšie? Podľa mňa každý to má tak, ako si to spraví. Náročnejšie je, že my ako rodičia tak isto deti, dostávame veľké kvantum informácií. Toľko informácií, ktoré ide k nám a je to neporovnateľné. Či už z médií, z televízie, hlavne z telefónov, z počítača, zo siete. Takže zostať orientovať sa v tomto a zostať pri svojich hodnotách. V hodnotách vychované deti je podľa mňa veľmi veľká challenge.
Miriam: Áno, hodnoty sú dôležité aj určité hranice. Aký máš názor na stanovovanie hraníc vo výchove a vo vzťahu k otcovstvu, k roli otca rodiny?
Peťo: Podľa mňa ďalšia dôležitá téma. Súvisí aj so spôsobom výchovy , ktorý preferujeme. Myslím si, že stanovovanie hraníc je jedna z najdôležitejších vecí vo výchove.
Aké hranice stanovujeme, ako ich dodržiavame? Ako ich strážime? Lebo ako nastavujeme hranice, či ich strážime zase ovplyvní deti. Ako oni vedia potom vo svete fungovať, ako sú v nich zakotvené.
Mám pocit, že často hranice sú veľmi voľné alebo nie sú. Čo myslím si, že nie je pre dobré. Je dôležité stanovať hranice. Je dôležité, aby mali deti aj voľnosť, ale aby cítili hranice. Aby sme tie hranice veľmi bedlivo strážili, a to nielen vo vzťahu k deťom, ale aj ostatných vzťahoch, celkovo v našom živote.
Miriam: Čo si myslíš o tom ako byť najlepším otcom? Mal by milovať otec v prvom rade svoju manželku, matku detí?
Peťo: Vzťah je dôležitý. By som to trošku rozšíril, že nie len muž, by mal milovať ženu, ale láska by mala byť aj naopak. Takže od kvality toho vzťahu závisí veľa v rodine. Vzťahy sú naozaj skúšané veľkými a náročnými skúškami v súčasnosti. Často si ľudia neuvedomujú, že vzťah je vec na, ktorej treba pracovať, nezostane taký ako bol prvého polroka.
Samozrejme, že nezostane, ale na to, aby ten vzťah fungoval, aby prinášal ľuďom dôležité veci, aby bol oporou pre rodinu. Tak na ňom treba pracovať. Robiť konkrétne veci pre vzťah. Ak ich nerobíme, tak vzťah stagnuje zakrpatieva a stráca sa. Ak ich robíme, tak má šancu sa rozvíjať. To ovplyvňuje samozrejme potom aj výchovu detí.
Miriam: Ako má otec rodiny a otec dieťaťa či tínedžera popri zodpovednosti niesť bremeno finančného zabezpečenia rodiny, vytvárať vzťahy a súčasne byť disponovaný na to, aby bol láskavým vzorom pre svoje deti? Ako si má nájsť čas a ako sa má zazdrojovať?
Je to tiež dôležité, aby bol vybalansovaný, by mal určitý time management, work life balance, aby bol disponovaný na túto pozíciu a v náročných situáciách reagoval adekvátne ako otec?
Peťo: Myslím si, že ten balans je veľmi, veľmi dôležitý. Keď ho muž, otec nemá ošetrený, tak nastávajú deficity a problémy v niektorej oblastí.
Vidím tri dôležité veci rodina, čiže vzťahy v rodine, starať sa o rodinu. Práca zase je to profesijné uplatnenie plus zabezpečenie rodiny. Tretí vrchol trojuholníka je ja. Čiže áno potrebujem sa postarať o rodinu, o vzťahy, o deti, o vzťah s manželkou. Potrebujem pracovať a mať nejaké profesijné uplatnenie, prácu a zabezpečiť rodinu, ale potrebujem sa postarať aj o seba.
Čiže mať aj zdroje, aby som ostatné dve oblasti vedel postarať. Mám pocit, že na toto dnes súčasní otcovia, ktorí sa chcú starať o deti a chcú sa starať aj o manželku a niekedy zabúdajú. Zabúdajú na to, že sa majú postarať sami o seba. Alebo na druhej strane, niektorí sa viac starajú o prácu a zabúdajú na druhé dve dimenzie. Pre mňa ten balans v týchto troch oblastiach je veľmi podstatný.
Miriam: Peťo, prosím ťa, ako to robíš ty?
Peťo: Myslím na ten balans, že dostatočne živiť všetky tri oblasti. Vnímať, ak v niektorej z nich je deficit. A ten deficit nejako odstrániť, alebo pracovať na tom. Mať vyrovnané všetky tri oblasti a postarať sa o seba.
Je to ako v lietadle, najskôr si musí dať masku rodič a potom môže dať masku deťom. Keď ́sa otec postará o seba, je spokojný a šťastný. Tak vie mať zdroje a energiu starať sa aj o deti aj o manželku, o vzťah. Je to o rovnováhe , aby bol balans týchto troch oblastiach.
Miriam: Vo VERUM Centre ťa môžu naši poslucháči vidieť. Máme produkt Ako byť najlepším otcom. Si profesionálny kouč, športový psychológ. Vedieš športové tímy, pre mnohých mužov, či už sú to paraolympijské alebo klasické športové tímy.
Pracuješ s mnohými mužmi, ktorí sú tréneri so samotnými športovcami, vrcholovými športovcami čiže prehľad máš určite veľký. Ako ťa môžu ľudia vidieť?
Peťo: Spolupracujem s VERUM Centrom. Organizujeme workshopy s témou otcovstva: Ako byť lepším otcom? A ako byť dobrým športovým rodičom? Ako pracovať so športovým rodičovstvom?
Pripravujeme aj iné témy. Takže určite sledujte siete a informácie VERUM Centra. Môžete sa dozvedieť, akým spôsobom sa môžete dostať na tieto workshopy. Prípadne si vypočujete naše nahrávky, čítajte blogy.
Miriam: Ďakujem veľmi pekne. Peťo mám otázku: Prídeš nás niekedy pozrieť aj na životný koučing pre rodičov? To je ďalší produkt VERUM Centra.
Peťo: Prídem sa rád pozrieť.
Miriam: Ďakujeme veľmi pekne. Takže za mňa pre túto chvíľu pre vás všetko. Rozprávala som sa Petrom Kuračkom koučom a športovým psychológom, vyhľadávaným odborníkom vo svojej oblasti.
Veľmi pekne ďakujem Peťo, želám všetko dobré.
Peťo: Ďakujem aj ja a držím palce.