Ako efektívnejšie komunikovať s teenagerom

Máte doma teenagera a máte pocit, že niekedy mu nerozumiete? Alebo vás niekedy jeho reakcie, komentáre nenechávajú chladným? A možno sa pred vami uzatvára a nechce s vami zdieľať svoj osobný vnútorný svet. Asi to v nejakej podobe dobre poznáte.

Dobrá správa je, že je to v poriadku a patrí to k tomuto veku. Teenageri sa predovšetkým hľadajú, zisťujú kto som, potrebujú prepátrať svoju identitu. Ako rodič im môžete pomôcť svojou trpezlivosťou a vyzdvihovaním ich silných stránok, nie neustálym kritizovaním. Mnoho teenagerov sa sťažuje, že rodičia na nich nemajú čas, lebo sú príliš zaneprázdnení prácou alebo svojimi myšlienkami, alebo ak aj počúvajú, tak len na pol ucha, alebo im skáču do reči či sú pripravení ihneď dávať dobré rady a návody na život. Tieto prejavy označujeme ako komunikačné stopky, niečo čo blokuje tok komunikácie, dáva v komunikácii stopku. V niektorých prípadoch, ak dlho používame komunikačné stopky, môže to viesť k odcudzeniu vo vzťahoch.

Pre teenagera sú dôležití priatelia, s ktorými chce tráviť čas. Opäť je to normálne a patrí to k zdravému vývoju dospievajúceho dieťaťa obklopovať sa priateľmi a tráviť s nimi čas. Ako rodič sa sami pokúste byť im dobrými načúvajúcimi priateľmi a vo chvíli, keď vás počúvajú, im ukazujte ako vyzerá zdravé priateľstvo.

Rovnako je dôležité naučiť ich rešpektovať hranice – svoje, ale aj druhých ľudí. Robte so svojimi dospievajúcimi deťmi dohody. Dohodnite si spolu „pravidlá hry“, hovorte o očakávaniach ale i následkoch dopredu. A podporujte ich v samostatnom myslení, rozhodovaní a preberaní zodpovednosti.

Ak by sme mali dať zopár tipov ako komunikovať s dospievajúcimi, tu sú:

  • Pozorne počúvajte bez prerušenia a vyjadrujte záujem o ich názory a pocity.
  • Počas debaty nerobte nič iné. Udržiavajte očný kontakt a majte priateľský výraz.
  • Vhodne sa pýtajte prostredníctvom otvorených otázok (napr. Čo ťa dnes potešilo? / Zarmútilo? / Ako by si chcel xxx spraviť? / Čo by ti k tomu pomohlo?).
  • Nehodnoťte ich, naopak vyzdvihujte ich silné stránky.
  • Každý deň im povedzte niečo pozitívne. Nešetrite pochvalou.
  • Menej kritizujte a kričte. Nereagujte v hneve.
  • Rozprávajte sa o ich koníčkoch, záujmoch a ich priateľoch.
  • Buďte úprimní a zdieľajte svoje myšlienky a skúsenosti.
  • Dávajte svojim teenagerom možnosť voľby, kedykoľvek je to možné.
  • Rešpektujte ich potrebu súkromia a nezávislosti.

Autor: Mgr. Silvia Lidajová

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments